Pano ve Kompanzasyon Sistemleri

Aktif, reaktif ve kapasitif tüketim oranları, sözleşme güç tüketimi 9000W’tan fazla olan ticari ve endüstriyel müşteri faturalarına dahildir.

Kompanzasyon panomuz, işletmelerin aktif tüketim ücretleri hariç tüm ihtiyaçlarını karşılamak için zamanın en son teknoloji malzemelerini kullanmakta olup, müşterilerin reaktif ve kapasitif maliyet ödemeyecek şekilde tasarlanmıştır ve bu panolar geçerlidir. Bu maliyetler, elektrik faturasının olmadığı ve sadece tüketilen aktif maliyetlerin tutarı düşüldüğü zamandır.

Bu işlerin dışında kompanzasyon plakalarının bakım ve onarımları, verimsizlik ve kapasitif aşınmaların takibi de garantimiz kapsamında yapılmaktadır.

Aktif Tüketim Bedeli

Elektrik abonesinin KWh cinsinden aktif tüketim miktarının birim fiyatıyla çarpılması sonucu çıkan miktardır.

Reaktif Tüketim Bedeli

Elektrik abonesinin reaktif tüketiminin KWh cinsinden aktif tüketim miktarını sözleşme gücü 9000 W (9000 W hariç)-29000 W arası abonelerde %33 ü, sözleşme gücü 29000 W üzeri abonelerde %20 yi geçmesi durumunda reaktif tüketim bedeli alınır.

Kapasitif Tüketim Bedeli

Elektrik abonesinin kapasitif tüketiminin KWh cinsinden aktif tüketim miktarının sözleşme gücü 9000 W (9000 W hariç)-29000 W arası abonelerde %20 yi, sözleşme gücü 29000 W üzeri abonelerde %15 i oranında geçmesi durumunda kapasitif tüketim bedeli alınır.